Jak je to s hydratací pokožky

hydratace – dukatek

Hydratace pokožky

Správná úroveň hydratace je pro pokožku jedním z nejdůležitějších kritérií. Hydratovaná pokožka si zachovává v optimu svoje základní vlastnosti jako jsou ochrana, elasticita, ohebnost a plasticita.
Obsah vody v pokožce dosahuje až 70% a u epidermis 65%. Jednou z klíčových funkcí epidermis je tvorba vrstvy relativně neprostupných mrtvých buněk, známou jako stratum corneum.

Aby byl zachován její optimální účinek mechanické, chemické a biologické ochrany, musí epidermální bariéra splňovat dvě podmínky:
–           musí být pevná ale přesto zůstávat ohebná
–           velmi rychle se odlupovat, aby si vždy udržela optimální tloušťku
Hlavní stabilizační prvek této velmi křehké rovnováhy leží v zachování kritické úrovně hydratace v korneální vrstvě. Tato vodní rovnováha závisí na pocení, atmosferické vlhkosti, množství vody v buňkách pod strateum corneum a v povrchovém hydrolipidovém filmu.
Tento film s komplexní strukturou je neobyčejně homogenní a rovnoměrně pokrývá veškerý povrch stratum corneum.
Hydrolipidový film zahrnuje:
–           tukovou frakci skládající se z mezibuněčných tuků uspořádaných ve formě vrstvy z keratinocytů, séba a mastných látek absorbovaných pokožkou
–           vodnou frakci známou jako N.M.F. (Natural Moisturizing Factor)
Pomocí tohoto filmu se reguluje a udržuje vhodná úroveň vlhkosti ve stratum corneum poskytnutím účinné ochrany proti jak nadměrnému vlhčení tak na druhou stranu vysoušení.
Je to právě správná hydratační úroveň korneální vrstvy a hydrolipidového filmu, které určují:
–           účinnost epidermis v její roli ochrany pokožky
–           komfort pokožky
–           vzhled pokožky a její vlastnosti na dotyk
Dehydratovaná, napadená pokožka: příčiny a následky
Pokožka, která vypadá jako vytahaná, pomačkaná, postrádající krásu a lesk, dehydratovaná a suchá pokožka – všechny tyto možnosti každodenně brání dobrému pocitu, jaký nám může dát zdravá a silná pokožka.
Dehydrataci pokožky mohou způsobit například následující faktory:
–           atmosférické faktory (vítr, změny v teplotě,…)
–           znečištění (výfukové plyny,…)
–           vlastnosti vzduchu
–           skladba jídelníčku
–           psychologické faktory (nedostatek spánku, pocit úzkosti, únava, vyčerpanost, stress,…)
Jakmile zjistíme nedostatek „příjemných pocitů“ nebo jiný problém, musíme zajistit, aby byla obnovená vhodná úroveň hydratace tak, aby jsme předešli jakýmkoliv klinickým projevům na pokožce!
Nejlepší cestou by byla redukce  faktorů způsobujících dehydrataci pokožky, ale to není  bohužel zase až tak možné. Proto je třeba hydrataci  pomoci i z vnějšku. Do krémů (emulzí) je tedy třeba přidávat hydratační látky, kterými může být Fucogel, kyselina hyaluronová, aloe a např.glycerín.
Poněkud oklikou lze zlepšení hydratace podpořit i bylinnými výluhy, které můžeme použít jako náhradu klasické vodní fáze – výluh či extrakt z přesličky či kopřivy dodá pokožce přírodní cestou minerální prvek křemík, který se podílí na zpevňování kožních tkání.

Napsat komentář