Štýrský dýňový olej

dýňový olej

Štýrský dýňový olej

Již od roku 1926 rakouská firma Fandler lisuje prvotřídní dýňový olej, podle původní receptury a právě tolik let se těší velké oblibě zákazníků. Štýrský dýňový olej je unikátním produktem. Ovšem opravdu ve velkém se začal olej prodávat až po válce, kdy nastal opravdu znatelný přelom. Olej s temně hnědozelenou barvou, která se proti světlu mění až na červenou, je opravdu vyhlášenou delikatesou. Štýrský dýňový olej se právem pyšní  chráněným zeměpisným označením EU “Steirisches Kürbiskernöl g.g.A.  Největší výhodou štýrské dýně spočívá ve složení a kvalitě semen. Právě z tohoto důvodu oleje z jiných oblastí  co se týče chuti i kvality nesrovnatelný.

 

Zasvěcení znalci a labužníci jistě potvrdí, že tento olej je opravdu jeden z nejchutnějších za studena lisovaných olejů a v neposlední řadě zásobuje naše tělo nepostradatelnými omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami, obsahuje vitamíny jako například B,C,E,F a je zdrojem velmi důležitého zinku.  Zinek patří k minerálním prvkům, který je sice obsažen v našem těle v relativně malém množství, ale o to má větší význam. Pokud nemáme dostatek zinku, cítíme se unavení a může se to projevit změnou nálad a psychickými projevy. Hlavně dámy zaznamenají zhoršený stav kůže, která je více suchá, hůře se hojí její poranění. Rovněž vlasy a nehty jsou lámavější a objevuje se i nepříjemný problém – bolavé koutky. Dokonce může dojít k vypadáváním vlasů a ke vzniku kožních lézí, pokud je nedostatek výraznější. Může se také projevit zvýšeným sklonem k průjmům. U těhotných žen to může znamenat zdravotní komplikace. Pokud je nedostatek zinku výrazný, může zapříčinit vrozené vady dětí a spontánní potraty, mírnější nedostatek způsobuje zpomalení růstu plodu, nízkou porodní váhu a komplikace při porodu. Zinek pozitivně působí i na chuť k jídlu a jeho nedostatek vyvolává nechutenství.

Omega-3 mastné kyseliny (nejdůležitější EPA a DHA) jsou esenciální mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo si je nedokáže vytvořit – musí být přijaty stravou.

 

Dýňový olej je jeden z nejflexibilnějších olejů s ostatními potravinami.  Postupně se naučíte  využívat jeho úžasnou chuť a hlavně jeho zdraví prospěšnou sílu. Závěrem uvádím ještě několi příkladů, kde nám může být tento olej prospěšný a pro inspiraci recept na Hokaidó polévku.

 

 • Chrání náš imunitní systém
 • Má velmi pozitivní vliv na močové cesty, záněty močového měchýře
 • Důležitý pomocní při prevenci funkce prostaty
 • Má pozitivní vliv na krevní zásobení mozku
 • Snižuje hladinu cholesterolu
 • Snižuje riziko infarktu
 • Zpomaluje kornatění tepen
 • Působí příznivě na krevní oběh
 • Zvyšuje psychickou odolnost organizmu
 • Působí proti zánětům kůže

 

Doufám, že vám můj článek bude vydatným pomocníkem nesnadném výběru kvalitních olejů. Jejich nabídka je skutečně široká a je důležité se v ní orientovat. Pomůžete tak svému zdraví a kondici. A hlavně pochutnáte si.

 

Ivana Pilátová

 

http://kvalita-1a.cz/

https://www.facebook.com/kvalita1a/?fref=ts

http://kvalita-1a.cz/home/recepty/28-polevky/16-hokaido-polevka

 

1 thought on “Štýrský dýňový olej”

 1. Pingback: Dýňový džus – dukatek.cz

Napsat komentář