3 domácí superpotraviny

3 domácí superpotraviny, které by neměly v žádné kuchyni chybět

Přáním každého člověka je být zdravý. Mnoho z nás se za tímto cílem vydalo cestou změny stravy. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a to nás vždy velmi těší, poněvadž ne vždy je zřeknutí se oblíbených pamlsků bez problémů.
Nechci zde vyzdvihovat nějakou speciální formu stravovaání nad druhou. Myslím, že lidé, kteří chtějí pro své zdraví něco udělat vědí, co ze stravy vyloučit. Uváním zde malou rekapitulaci, jak to vidí naše rodina a s čím máme dobré zkušenosti.
Více jsem napsal již zde.

Co bezpodmínečně vynechat??

1. bílý a hnědý cukr
2. bílou mouku (i špaldovou)
3. umělá sladidla (aspartám)
4. konzervanty (rychlosoli)
5. zvýrazňovače chuti (glutamát a umělé aroma)
6. vepřové a hovězí maso (kvůli kyselině močové)
7. takzvaná Éčka

S čím zacházet opatrněji

1. fruktóza (ovoce, med)
2. živočišné bílkoviny (mléko, maso)
3. pečivo (i špaldové, žitné)

Pokud svůj jídelníček začnete směřovat směrem k veganské a vitariánské stravě tak zaručeně začně ovoce dominovat váš jídelníček.  Velmi rychle dojde ke  zlepšení celkového pocitu a vašeho fitnes. Má to však i stinné stránky.
Naše ovoce a zelenina není již dávno co bývalo za našich babiček.
Zde je grafika znázorňující obsah vápníku, hořčíku a železa v kulturní zelenině od roku 1914. To se děje z několika důvodů.

1. vliv konvenčního zemědělství

2. postupné vymývání minerálů z půdy

3. nové odrůdy ovoce a zeleniny, které jsou bohužel “horší” nežli ty původní.

Máme-li zůstat zdraví a nepadnout do nedostatku vitálních látek, musíme učinit několik kroků. V první řadě musíme vědět, že nestačí pouze vyloučit nezdravé potraviny. Když uděláme tento krok, tak naše tělo začne řešit “resty”, zanedbané infekce, parazity atd. K tomuto procesu se musíme  vybavit vitálními látkami. A to uděláme tak, že do naší stravy přijmeme několik superpotravin, které takové látky mají a ještě lépe si takové sami vyrobit.

Superpotraviny nemusíme vždy kupovat v obchodě. Mnoho nám roste přímo před domem (i v zimě) a nebo si můžeme takové vyrobit jednoduše sami.
Zde vám chceme dát k dispozici naše 3 oblíbené vitalizátory:-)

1.
Divoké byliny

Pokud nás sledujete již déle, víte, že divoké byliny jsou naší vášní. Připravujeme je na všechny možné způsoby a kde to jen jde.

Divoké byliny obsahují všechny důležité látky a to ve vysokých koncentracích a v podobě, ve které je naše tělo dokáže dobře přijmout.

Divoké byliny nám dodávají mnoho kvalitních minerálů, proto působí na náš organizmus zásadotvorně.

Divoké byliny obsahují velké množství chlorofylu. Toto polapené sluneční světlo je opravdový všeuměl a může nás osvobodit od spousty neduhů.

Divoké byliny jsou k dispozici téměř po celý rok a to v té nejlepší bio kvalitě. A abych nezapoměl – jsou zadarmo.

Naší nejoblíbenější formaou konzumace divokých bylin je a bude zelené smoothie. Můžete vyzkoušet například tento recept.

2.
Kvašené potraviny

Tento druh potravin můžeme do našeho jídelníčku všestranně zapojit. Nejznámějším příkladem je kyselé zelí, které hraje hlavně v zimě v našem jídelníčku důležitou roli.

Dalšími možnostmi jsou pikles více zde.

Severské olivy – více zde.

Kvásek – více zde.

a vodní kefír.

Možnost konzervace pomocí kvašení znali již naše babičky a hojně ji využívali. Měli bychom si na to vzpomenout a po této jednoduché technice sáhnout. Jedná se o konzervační možnost, při které je konzervovaný produkt kvalitnější než ten výchozí.
Dalším velkým plusem je pozitivní vliv mléčných bakterií na naší střevní flóru. Obsažené mléčné bakterie se postarají o zdravou rovnováhu ve střevě.

3.

Klíčky

Klíčky jsou další domácí superpotravinou s vysokým obsahem minerálů, stopových prvků, vitamínů, enzymů a bílkovin. Díky své velké životní síle jsou daleko cenější nežli vzrostlá rostlina.
K tomu všemu stojí velmi málo peněz a můžete je velmi snadno připravit a pro většinu z nás jsou i sandno stravitelné.
V zimě představují klíčky dobrý zdroj čerstvých, vitálních potravin.
Klíčit můžeme téměř všechny semena. U nás je velmi oblíbená vojtěška, čočka, cizrna, mungo a slunečnice.

O klíčení, jak a co nejlépe klíčit, na co je při klíčení potřeba dávat pozor a kde všude můžete klíčky použít připravujeme další video a článek.

www.silaprozivot.comNapsat komentář