Dřín obecný – Vitamín C

Dřín obecný – Vitamín C

Ke Dřínu se naše rodina dostala relativně pozdě. Zhruba před třemi lety Melanie začala v našem okolí zkoumat vše co roste a upravovat plody tak, aby jsme je mohli mlsat i v zimě a na jaře. Vzniklo tak mnoho marmeládových kreací, omáček, chutney a mnoho dalšího. Pak přišla řada na vitariánskou variantu a dřín dostal u nás svou šanci.

Tento keř kvete zjara mnoha žlutými květy, které poskytují včelám jednu z prvních pastev.. Plody dozrávají od konce srpna do poloviny září. Chuť je u plodů, které nespadnou sami od sebe, velmi trpká, ale s každou další třešinkou si jazyk zvykne a pak chutnají skvěle. Stromy a keře dřínu jsou v ČR chráněnou dřevinou.

Příroda nám poskytuje vše co ke svému zdraví potřebujeme. Ve svém okolí, pokud tedy nežijeme v zemědělstvím “upravené” krajině, najdeme vše co potřebujeme. Pokud se takto chováme a víme co kde roste můžeme se stravovat podle rady: sezonálně, regionálně a bio. Plané rostliny v našem okolí dávají plody v určený čas a rostou tak říkajíc s námi po celý rok. Většina z nich  zraje bez naší ochranné pomoci (nejsou stříkána a hnojena)  a splňuje tedy kritérium pro bio potravinu.

Dřín jako lék

Vysoký obsah vitamínu C dělá z dřínu superpotravinu. Zde jen několik jeho benefitů pro naše zdraví:

– důležitý antioxidant
– chrání naše cévy před arteriosklerózou
– zlepšuje absorbci vápníku a železa
– reguluje hormonální hladiny
– detoxikuje játra (např. formaldehyd)

Dřín pomáhá při potížích se žaludkem a střevních problémech doprovázených průjmy a záněty. Nálev z kůry pak působí proti průjmům.

Dále podporuje hojení poraněných sliznic, žil a cév. např při gastritidě (zánět žaludku) a křečových žilách. Dlouhodobě užíván (několik měsíců) pomáhá dřín při léčbě celiakie (nesnášenlivosti nebo alergii vůči lepku).

Odvar z kůry, dřeva a listů přidaný do lázně je účinnou technikou při dně (další mocnou bylinou při tomto onemocnění je bršlice více zde)

Vyražte do svého okolí a prozkoumejte jej. Určitě najdete mnoho zajímavého. Pokud chcete vašemu zdraví prospět tak je Dřín obecný dobrá adresa!

Recepty na jeho konzervaci najdete na YouTube kanále Síly pro život.

 

www.silaprozivot.comNapsat komentář