Divoká semínka – nastartujte svou vitalitu

Divoká semínka – nastartujte svou vitalitu

Každý živý organizmus na naší planetě zajišťuje své přežití různými způsoby. Pro mne jako včelaře je rozmnožování včel spojeno s velkým napětím a fascinací, které předčilo jen narození mých 4 dcer. Magii zrození předchází samozřejmě proces oplodnění, kterého jsou semena, o kterých je zde dnes řeč, nedílnou součástí.

Nechci se zde pouštět do filozofických úvah, jen chci poukázat na možnost využití semen divokých bylin v našem jídelníčku, který, pokud se skládá pouze ze supermarketových potravin, vede dříve či později k nedostatku vitálních látek a následně k riziku vzniku chronických chorob.

Tedy, rozhlédněte se okolo sebe! Příroda nám skýtá velké poklady. Pokud je najdete a naučíte se je využívat, je to jako byste si tiskly vlastní peníze, poněvadž podobné superpotraviny musíte jinak draze koupit.

Kopřivové semínko

Kopřiva ptaří v našem kraji zřejmě k nejznámějším léčivkám. Je to pravděpodobně tím, že kolemjdoucí na sebe upozorňuje svým žaháním, na které několik dalších minut nezapomenete.

Naši předci ale ctili tuto vyjímečnou bylinu a její semena. Jako jedna z prvních jarních bylin je kopřiva nedílnou součástí jarních očistných procedůr při nichž doplňuje vitamíny tolik potřebné po dlouhé zimě ( B, C a E).

V průběhu roku pak dodává tělu potřebné bílkoviny, minerály a vitamíny. Listy a kořeny jsou ingrediencemi tinktur, které svou koncentrací zvyšují účinky byliny. O kopřivě jsem psal již dříve zde.

Více ke kopřivovému semínku

S ubývajícím světlem, od letního slunovratu, jde kopřiva do květu. Nenápadné, křehké hrozny se tvoří pod listy ve vrchní části byliny a jsou plné semen, ketré svým účinkem předčí leckterou drahou superpotravinu. Již před 2000 lety rozpoznali lidé afrodiziakální účinky kopřivových semen. Jak čerstvá tak i sušená semínka mají:
– povzbuzující vliv a působí tak při únavě a snížené výkonnosti způsobené stresem.
– proti artroze
– artritidě
– potížích s prostatou
– zánětech močových cest
– zánětlivých onemocněních střev (Morbus Chron, Colitis ulcerosa)
– pomáhají upravit hladinu krevního cukru
– podporují funkci jater a žlučníku
– jako prevence ledvinových kamenů

Konští handlíři používali semena kopřiv jako doplněk ke krmivu pro lesklou srst a k oživení temperamentu koní. I pro nás je kopřivové semínko vhodné při vypadávání vlasů, zdravou pokožku a zdravé nehty.

Semínka kopřivy obsahují vitamíny A,B,C, a E navíc draslík, vápník, železo, chlorofyl a karotenoidy.

Čas sběru kopřivových semen je od konce srpna do cca. poloviny září. Pokud chcete ochránit své ruce, sbírejte semena v rukavicích.

Konzervace semínek je jednoduchá – rozložte semínka na prostěradlo na slunném místě. Pro uskladnění na zimu se doporučuje čistá vzduchově uzavíratelná sklenice. Chald a tma je samozřejmostí.

Jitrocelové semínko

Jitrocel kopinatý a širokolistý roste podobně jako kopřiva divoce na našich lukách a krajích lesů. Jitrocel širokolistý je často k nalezení na cestách a přímo miluje, abychom po něm šlapali. Do určité míry této zátěže jitrocel sílí. Tato kvalita byliny mě fascinuje a myslím, že pokud ji konzumujeme, něco z této vlastnosti naše duše přejímá. Nejsme tak snadno k zaplašení a nenecháme po sobě šlapat

Látky obsažené v listech příznivě působí proti bakteriím. Čerstvé listy jsou od nepaměti používány při poraněních kůže, zánětech pokožky, otocích, popáleninách a hmyzích bodnutích. Šťáva z jitrocele nebo čaj může pomoci i při očních zánětech.

Vnitřně užíván působí jitrocel příznivě při zánětech dýchacích cest, dásní a hrtanu. Své působení může rozvinout i při zánětech žaludku, střev a močových cest.

Naše rodina používá jitrocelové listy každý den v zelených smoothie. K opravdovému pochutnání jsme se dostali až po zakoupení dostatečně silného mixéru, který je schopen připravit byliny tak, aby z nich naše tělo dostalo co nejvíce živin. Vitamix za dobrou cenu najdete zde.

Semínka jitrocele chutnají překvapivě aromaticky je možné je použít jako velmi zdravé koření nebo nebo jako lék pro střeva. Semínka obsahují velmi mnoho ve vodě rozpustné vlákniny. Slupky jitrocele indického jsou u nás známy jako psylium a jsou velmi cenné např. při střevních potížích.

Semínka je možné pít s vodou, ta poté ve střevě nabydou na objemu a tak nabudí funkci střeva. Vláknina, která je nahlížena jako kaloricky bezcenná složka, vyživuje střevní bakterie, které nám za odměnu vytváří imunitní systém. Až 80% naší imunity je tvořeno ve střevě!!!

Semínka můžete pít také s menším množstvím vody. Poté na sebe vodu naváží a zklidní tak střeva.  To je důležité při časté stolici a zvláště pak při zánětech (Morbus chron).

Jitrocelová semínka sbíráme od září do října. Suché klasy můžete rozdrolit do misky a plevy jednoduše vyfoukat. Následnému zpracování se meze nekladou. Naše rodina má oblíbenou hlavně pomazánku z těchto semínek, k její přípravě je potřeba pouze sůl (nejlépe himalájská) a kvalitní kokosový tuk např. od Dr. Goerg. V ČR najdete tyto potravinyzde.

Další možnosti přípravy semínek je klíčení, to už by byla ale úplná bomba…..o tom až jindy:-)

www.silaprozivot.comNapsat komentář