12 způsobů, jak dostat děti ven

swing-1188132_960_720

Není pochyb o tom, že dnešní děti tráví až příliš času u elektronických zařízení. Je sporné říci, zda za to mohou přímo jejich rodiče, ale rozhodně mají šanci s tím něco udělat. Pokud chcete své děti dostat ven, musíte je na něco nalákat. Je potřeba jim ukázat, že venku to stojí za to. Poradíme vám 12 způsobů, jak na to.

  1. Povězte jim příběh. Vyprávějte dětem příběh (legendu o duchovi, historická fakta) o místě ve vašem okolí a pak se tam s nimi vydejte.
  2. Čtěte si venku. Čtení podporuje představivost a obzvlášť venku. Sedněte si do parku, nebo na deku někam pod strom a pusťte se do dobrodružné knihy.
  3. Obnovte staré tradice. Chytejte kobylky na louce, sbírejte listy, postavte domeček pro skřítky, dovolte dítěti udělat hráz v potůčku. Vzpomeňte si na svá mladá léta.
  4. Jděte na hřiště. Dětská hřiště jsou rozmístěna po celé republice. Některá jsou modernější a nabízí neobvyklé prolézačky (to se hodí v případě, že už je hřiště za domem nudné a okoukané), pár jich je dokonce krytých pro případy deště. Databázi dětských hřišť s podrobným popisem najdete na VenKazdyDen.cz.
  5. Stanujte. Nemusíte noc ve stanu absolvovat s nimi, když je přesvědčíte, aby stanovaly na zahradě pod dozorem. Pro ně to bude zážitek a vy se v klidu vyspíte doma v posteli.
  6. Jděte se projít. Snadné a účinné. Běžte se projít do lesa, aby to bylo zajímavější, můžete to zkusit v noci při úplňku. Pozorujte zvířata a přírodu, poslouchejte zvuky.
  7. Pozvěte přírodu na zahradu. Postavte na zahradě krmítko a nechte děti, ať doplňují zobání pro ptáčky a pozorují okřídlené návštěvníky.
  8. Naučte je nějakou starou hru. Vzpomínáte, jak jste se bavili s kamarády na ulici za dob svého mládí? Naučte své děti skákat panáka a hrát šipkovanou!
  9. Dejte si nějaký cíl. Ať už to jsou ty hloupí Pokémoni nebo navštívení všech soch známého sochaře, které jsou rozmístěné po okolí. Zvolte si cíl, díky kterému bude mít smysl chodit ven.
  10. Poznávejte přírodu. Vezměte si do ruky atlas květin a snažte se společně nacházet a poznávat co nejvíce rostlin. Může to být i cokoliv jiného, ale uvidíte, že tím obyčejnou procházku hned pozvednete na vyšší úroveň.

Odborníci doporučují, aby děti strávily venku aspoň hodinu denně. Vy byste měli jít příkladem a chodit s dětmi ven každý den a za každého počasí.

Napsat komentář