Gulášová klasika

game-goulash-662147_960_720[1]

Láska prochází žaludkem. A žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu, dodal by irský dramatik G. B. Shaw. Opravdu milované jsou v našich zeměpisných šířkách hovězí guláše.

Muži obecně jsou spíše vyznavači kultu masa a to se u nich tudíž těší velké oblibě. Jedním z tradičních jídel, která z masa vařily i naše maminky i babičky, jsou různé druhy gulášů. Nahlédněte do kuchařek – najdete tam guláše irské, jugoslávské, rumunské, slovenské, či srbské – základ je zpravidla stejný a liší se ani ne tak přípravou, jako ingrediencemi, které na jejich přípravu použijeme. Například slovenský guláš vaříme z masa, slaniny, cibule, zelené papriky a rajčat, kdežto do segedínského přidáme k masu, cibuli a paprice kysané zelí, kysanou smetanu a trochu jemně nakrájeného kopru.  Také u masa, z něhož guláše vaříme, máme hodně na vybranou. Maso vepřové, skopové, telecí, králičí, krůtí, srnčí, dokonce i kapří!

Guláš – pokrm z hovězího masa

Původně je však guláš označením pokrmu z masa hovězího a jeho zemí původu je Maďarsko. Hovězí guláš se dlouhodobě drží v žebříčcích popularity na předních místech. Tato úprava masa je totiž velmi výhodná i proto, že získáme spoustu šťávy na polití příloh – knedlíků, brambor, rýže, těstovin, pečiva. Ke guláši se prostě hodí vše.

Jak na hovězí guláš

Příprava kvalitního hovězího guláše začíná tím, že na sádle osmažíme pokrájenou cibulku. Cibule musí být dostatek. Na její přesné množství se názory různí. Někdo uvádí polovinu hmotnosti masa, někdo prosazuje ideál „kolik masa, tolik cibule“. Opláchnuté hovězí maso pokrájíme na kostky a na cibulce je opečeme ze všech stran. Kůrčička, která se vytvoří, uchová při následném vaření šťávu pěkně v mase. Maso osolíme, podlijeme a dusíme. Na chuť a barvu můžeme přidat pár rajčátek. Slupky z nich po rozvaření vybereme. Nahradit rajčata můžeme lžící protlaku, který však přidáváme až na konci vaření, aby nezhnědl. Když maso měkne a vysmahuje, zaprášíme jej moukou nebo strouhaným chlebem, přikryjeme a po prudkém vysmahnutí opět podlijeme a vaříme na mírném ohni. K vysmahnutému masu přidáme papriku a guláš dochutíme kmínem, pepřem, majoránkou či česnekem.

Spoustu dalších chutných receptů na hovězí guláše naleznete na webových stránkách http://hovezigulas.eu. Zkuste si některý z nich připravit.

Přejeme vám dobrou chuť!

Napsat komentář