10 faktů, které musíte vědět o kořenových kanálcích

teeth-1652976_960_720

Ošetření kořenových kanálků nebylo před pár lety obvyklou a častou léčbou, ale v poslední době mnoho lidí tuto proceduru buď podstoupilo, nebo o ní slyšelo. Když se lidem řekne, že potřebují léčbu zubních kanálků, obvykle přemýšlejí o bolesti. Bolest je však způsobena infekcí v zubu, ne léčbou kořenového kanálku. Toto ošetření se provádí právě kvůli eliminaci této bolesti. Na klinice Mediestetik jsme se za vás zeptali specialistu na endodoncii MUDr. Karelina na pár otázek, které by vás mohly zajímat předtím, než léčbu podstoupíte.

Co jsou zubní kořenové kanálky?

Kořenové kanálky jsou duté kanály sahající od středové komory zubu do spodní části kořenů.

Co je ošetření kořenových kanálků?

Ošetření kořenových kanálků (také nazývané endodontické léčení), je zapotřebí, když je krevní nebo nervové zásobování zubu (tj. dřeň) infikováno bakteriemi kvůli hlubokému kazu nebo zranění. V časných stádiích infekce nemusíte cítit žádnou bolest. V některých případech může zub ztmavnout, což může znamenat, že nerv zubu odumřel. V takovém případě je potřeba endodontické terapie.

Proč je ošetření kořenových kanálků potřebné?

Pokud je dřeň zubu infikována, infekce nebo zánět se může šířit prostřednictvím systému kořenových kanálků. To může nakonec vést k abscesu. Absces je zanícená oblast, ve které se shromažďuje hnis a obvykle způsobuje otok tkání kolem zubu. Příznaky abscesu se můžou projevovat v podobě tupé až silné bolesti, a zub je citlivý při kousání. V případě, že u infikovaných kořenových kanálků nebude provedena léčba, infekce se bude šířit a může být nutné zub vytrhnout.

Bolí ošetření zubních kanálků?

Ne, nebolí. Obvykle se aplikuje lokální anestetikum a pocit, který má pacient při zákroku se nijak neliší od toho, při kterém dostává obyčejnou výplň. Pacient může po ošetření pociťovat menší citlivost, která ale postupně odezní.

Co procedura obnáší?

Cílem léčby je odstranit všechnu zanícenou tkáň z kořenového kanálku. Kořen se poté čistí a následně dojde k zaplombování zubu, aby se zabránilo další infekci. Ošetření kořenových kanálků je nejlepší podstoupit u zručného endodontisty. Léčba má několik stádií a vyžaduje minimálně dvě nebo více návštěv zubního lékaře.

Na první návštěvě se odstraní infikovaná dřeň a všechny abscesy. Kořenový kanálek ​​se poté vyčistí a vydesinfikuje a je připraven k plnění. Dočasná léčebná výplň se vloží do zubu a nechá se působit. Zub je zkontrolován na další návštěvě a v případě, že je všechna infekce odstraněna, zub je trvale vyplněn.

Jak budou zuby vypadat po ošetření?

V minulosti, vyplněné kořenové kanálky často po ošetření ztmavly. S moderními technikami se to nestává. I když v některých případech ke změně barvy dojde, existuje několik procedur, které dokážou obnovit přirozený vzhled zubu.

Co když se to stane znovu?

Léčba kořenových kanálků je obvykle velice úspěšná. V případě, že by se infekce vrátila, léčba se musí opakovat.

Co když nepodstoupím léčbu?

Alternativou k endodontické léčbě je pouze extrakce. Jakmile je dřeň poškozena a zánět neléčen, není možné nechat infikovaný zub v ústech. I když by někteří lidé měli raději vytržený zub, protože se mylně domnívají, že endodontická léčba je bolestivá, je obvykle nejlepší, abychom měli co nejvíce vlastních zubů.

Bude zub po ošetření zachráněn?

Ano. Nicméně, protože “mrtvý” zub je křehčí, budete možná potřebovat korunku, která poskytne zubu dodatečnou oporu a pevnost.

Jak se mám o zub starat po ošetření?

O zub s ošetřenými kořenovými kanálky je třeba pečovat stejně jako o jakýkoli jiný zub.

Napsat komentář