Medicinální houby aneb antické superjídlo

beautiful-71493_960_720

Slyšeli jste už někdy o medicinálních houbách? Ne, nejsou to ty, které chodíte hledat v létě do lesa. U nás se s nimi vlastně až tak často nesetkáte, ve velkém se pěstují hlavně v Asii a USA. Je jich zhruba několik desítek a všechny mají jedno společné: jsou zdrojem energie, umí v organismu nastartovat regenerační procesy.

Medicinální houby si oblíbili už staří Egypťané a Číňané, používali je na podporu zdraví a dlouhověkosti. A o co vlastně jde? Rozdíl mezi medicinálními a obyčejnými houbami spočívá v tom, že ty první obsahují různé minerály, aminokyseliny či stopové prvky. Tím, jak vypadají, budete nejspíš překvapení. A jelikož to nejde nijak zobecňovat, protože každá houba je tak nějak svá, pojďme se podívat na dvě nejznámější.

Cordyceps – zdraví z HimalájíCordyceps CS-4 v nejúčinnější koncentraci_MycoMedica

Cordyceps v podstatě spojuje houbu a housenku, nejvíce se vyskytuje ve vysoké nadmořské výšce v Himalájích. Na vajíčka housenice motýla jsou vypuštěny výtrusy, housenka se zahrabe do země a parazitující cordyceps ji postupně sžírá zevnitř a vyplní celé její tělo. Trvá to zhruba šest let.

Po té době je houba připravená ke sběru a využití. Používá se na zlepšení odolnosti vůči stresu, podporu funkce ledvin, regulaci štítné žlázy, pozvednutí nálady a několik dalších zdravotních neduhů.

Reishi – houba nesmrtelnostiReishi v nejúčinnější koncentraci_MycoMedica

Reishi je také parazit. Roste na odumřelých větvích stromů, zejména těch listnatých. Ani ona se nevyskytuje v ČR a je docela vzácná. Kdysi byli lidé ochotni zkontrolovat třeba 100 000 stromů, aby nějakou našli. Ve starověké Číně se navíc každá nalezená houba reishi musela odevzdat císaři.

Císař po ní tolik toužil, protože je často nazývána „božskou houbou nesmrtelnosti“. Právě to je její nejvíce opěvovaný účinek. Podporuje zdraví, imunitní systém, působí proti stárnutí, alergiím a používá se i jako doplňková terapie při rakovině.

Konzumovat se dají v různých formách

Medicinální houby se dají koupit i u nás, prodává je například e-shop MycoMedia, kde je seženete v podobě kapslí. To je pro většinu lidí nejpřijatelnější forma, jelikož konzumace sušených hub nebo prášku z nich je poněkud náročnější.

Napsat komentář