20 důvodů, proč mít doma epsomovou sůl

FT_trombone_Sels_MS_epson[1]

Epsomova sůl

Tenhle příspěvek je převzatý ze zahraničního webu (zdroj je na konci), ale přišel mi natolik zajímavý, že ho překládám a doplňuji samozřejmě o své vlastní poznatky.

 
 Epsomová sůl – síran hořečnatý – je přirozeně se vyskytující sůl, která je bohatá na obsah hořčíku a síry. Používá se především v lázeňství.
 
 
 

1. Uvolňuje tělo
Epsomová sůl rozpuštěná ve vodní lázni je snadno vstřebatelná pokožkou (jednotlivé molekuly).Ionty hořčíku podporují tvorbu serotoninu a snižují účinek adrenalinu. Hořčík má také vliv na zvýšení energetické činnosti buněk, což vede k osvěžujícímu účinku organismu. 
S tímto se mohu ztotožnit. Lázeň má opravdu uvolňující a zklidňující účinek. Na lázeň v normální vaně se používá  1 až 2 hrsti soli.

2. Ulevuje od bolesti a křečí
Lázeň díky hořčíku snižuje svalové napětí a křeče, snižuje bolesti kloubů a dokonce i bolesti hlavy. Přináší úlevu bolavým nohám.

Svalové napětí opravdu uvolňuje, s bolestí hlavy zkušenosti nemám, neb když mě vezme hlava, lázeň ve vodě jsem nikdy nezkoušela.

3. Upravuje energetické toky
Lázeň pomáhá regulovat zadržování vody v buňkách a usnadňuje využití vápníku tělem k přenosu chemických signálů v celé nervové soustavě.

Tak tohle nedokážu posoudit. V létě bych mohla zhodnotit to regulování zadržování vody, protože díky horku mívám nateklé nožky…

4. Krevní oběh
Epsomová sůl může pomoci zlepšit krevní oběh a působí preventivně před vznikem závažných kardiovaskulárních onemocnění snižováním  zánětů, chrání elasticitu tepen. Doporučuje se lázeň 3-4 týdně. Výsledkem by mělo být snížení stresu, snížení krevního tlaku.

No pokud trpíte nějakým kardiovaskulárním problémem, raději bych koupele nejdříve konzultovala s lékařem. Přeci jenom jde o srdíčko…

5. Reguluje množství cukru v krvi
Síra i hořčík pomáhá zlepšovat schopnost těla produkovat inzulín, snižuje riziko vzniku cukrovky a zlepšuje celkovou denní energetickou hladinu. Zde se počítá s vnitřním užitím soli, takže opět – konzultovat s lékařem.

6. Zmírňuje zácpu
Epsomová sůl se používá jako solné projímadlo, kdy se rozpustí 30g ve 125ml vody a vypije se. 

No já jsem to vyzkoušela, v rámci očistného dne, ráno, na lačno. Ježiš nic horšího jsem snad svému tělu nemohla udělat. Účinek je zaručený, velmi rychlý, včetně rychlého kroku. Určitě bych to nepoužívala k řešení problému se zácpou, to je na  úpravu jídelníčku, pohybu a v nejhorším na konzultaci s lékařem.

7. Na třísky
Pokud si zarazíte třísku, doporučuje se postižené místo namočit  na několik minut do teplé vody se solí. Sůl sníží potencionální riziko zánětu a změkčí tak kůži, tak samotnou třísku, takže ta jde poté lépe vytáhnout.

Nezkoušela jsem, až si zarazím třísku otestuji.

8. Uklidňuje bolesti  podvrtnutí a modřin
Epsomová sůl působí protizánětlivě, takže lázeň postižené části v teplé vodě se solí zmírní jak bolest, tak sníží riziko následných zánětlivých procesů.

Proti bolesti opravdu funguje, na modřiny používám arnikový macerát 🙂

9. Snižuje plísňové infekce
Koupele nohou postižených nehtovou, nebo vůbec jakoukoliv plísní zmírňuje svědění a pálení a napomáhá rychlejší léčbě.

Tak tady bohužel nemohu sloužit, protože tímto netrpím. Díky obsahu síry je to ale reálné.

10. Bolest kloubů
Pokud trpíte otékáním kloubů, dnou, revma, pak koupele v soli vám mohou pomoci od bolesti a zmírnit  záněty.

11. Peeling
K rychlému peelingu stačí jen třít vlhkou pokožku solí. Do těla se dostanou v menším měřítku i prospěšné minerály, takže peeling je i “zdravotním” rituálem.

Vyzkoušeno, je to lepší než klasickou nebo mořskou solí.

12. Rychlý pleťový peeling
K tomu je třeba trochu jemnější soli, ale lze jí docílit rychlým pomletím v tříštivém mlýnku (pozor, aby jste nevyrobili moučku). Stačí přidat čajovou lžičku do vašeho čistícího mléka a peelingovat 🙂 (počítáno na jednu dávku). Peeling bude vhodný i pro mastnou pleť, zatíženou akné (zde to chce vychytat tu správnou “hrubost” zrníček). Díky obsahu síry bude mít vliv na ozdravení pokožky.

Peeling funguje 🙂

13. Černé tečky
Nejdříve je třeba provézt peeling. Následně se rozpustí čajová lžička soli v 60 ml teplé vody a přidají se 4 kapky jodu (koupíte v lékárně). Teplou vodou se poté pleť masíruje a roztok se nechá na pokožce uschnout. Nakonec se pokožka omyje vlažnou vodou a osuší.

Nemám vyzkoušeno.

14. Odstranění nánosů laku a stylingových  produktů z vlasů
Smícháme jeden hrnek soli, jeden hrnek citronu a jeden galon vody (cca 3,7 l). Směs se nechá 24 hodin odstát a poté se s ní pomalu přelijí vlasy, nechá se působit 15-20 minut a následuje oplach vodou. 

No nevím proč takové množství, snad by stačilo půl litru, ale jak píšu v úvodu, je to převzatý článek…

15. Na zvětšení objemu vlasů
Smíchá se stejný poměr kondicioneru a epsomové soli. Směs se zahřeje mírně nad tělesnou teplotu, vetře do umytých vlasů a nechá působit 15-20 minut, pak se opláchne.

No tak tohle vyzkouším a napíšu, jak jsem dopadla. Mám přirozeně jemné vlasy, takže nějaký volume efect by se hodil.

16. Mytí hrnců a pánví
Použijte  prostě jako přírodní abrazivo.

17. Čistič spár
Smíchá se stejný poměr soli a tekutého prostředku na nádobí. Vzniklá pasta se vetře do spár a nechá se působit několik minut. Potom se směs ze spár oškrabe a povrch se omyje čistou vodou.

Taky zajímavé, nemám vyzkoušeno.

18. Domácí “Solvina”
Smíchá se stejný poměr soli a nějakého oleje. Používá se k očistě rukou, jenom místo mýdla použijete směs

Kupodivu to funguje. Olej rozpouští nečistoty a sůl je jemně odrhává. Doporučuji nějaký “suchý” olej k zamezení příliš mastného filmu na rukou. No a neutírat do ručníku 🙂

19. Očista pračky
Stačí naplnit pračku horkou vodou, přidat 1 l octa a jeden hrnek soli. Jinými slovy u automatky spusťte program bez předpírky, jenom předtím do pračky nalijte pár litrů vody ke zředění octa.

20. Hnojivo
Hořká sůl se tradičně používá jako hnojivo. 1 lžíce na 1 litr vody.
Tenhle příspěvek je převzatý ze zahraničního webu (zdroj je na konci), ale přišel mi natolik zajímavý, že ho překládám a doplňuji samozřejmě o své vlastní poznatky. 

Zdrojový článek najdete zde.

Epsomovou sůl můžete zakoupit zde.

2 thoughts on “20 důvodů, proč mít doma epsomovou sůl”

  1. Tak nevim…vetsina zahranicnich originalnich clanku uvadi 1-2 tablespoon for gallon ….takze to je asi tak 1 az 2 lzice na 3,8 l (US)vody nebo dokonce 4,5 l (Imperial) vody.Ale urcite ne 1 l !?

Napsat komentář