Herbář – vaše cesta ke zdraví

medunka

Bylinky, léčivé rostliny, koření a houby. Těžko si představit svět bez těchto darů přírody. Vyznat se v rostlinné říši je kumšt, ale není to nemožné, v dnešní chytré době je to dokonce velmi jednoduché. Naše babičky poctivě sbíraly a sušily každou rostlinku, aby si vytvořily kouzelný herbář. I když je to pořád nejlepší cesta, jak rostliny skutečně rozpoznat, pro první seznámení se s přírodou můžete zvolit méně náročnou cestu. Buď si herbář zakoupíte v knižní podobě, anebo se pomocí vašeho počítače proklikáte na bylinkovo.cz.

Není rostlina, která by něco neuměla

Herbář léčivých rostlin obsahuje původ a místo častého výskytu bylin, vlastnosti, příklady využití, konkrétní recepty (sirupy, likéry, masti, tinktury) a především účinky. Apatyka matky přírody je prověřená napříč mnoha generacemi. Její moudrosti využívají ke svému prospěchu i velké kosmetické firmy i farmakognozie. Jeden příklad za všechny jsou anýzové kapky. Už od pradávna je anýz používán při nadýmaní a trávících potížích. Zdraví prospěšný nálev si můžete hravě vytvořit i sami, když máte potřebné znalosti. Dá se využít prakticky všechno, co kolem nás roste. Na jaře sbírejte mladé kopřivy a mlíčí, pročistíte si krev a posílíte játra. Už v létě myslete na zimu a nasušte si květy bezu a lípy, oba čaje přijdou vhod při nachlazení. A tak lze pokračovat dál a dál. Kouzelné na přírodě je i to, že prakticky vše si můžete vypěstovat na svém záhonku.

Co bychom si počali bez koření

Koření je kapitola sama pro sebe. Je vyráběno ze sušených i čerstvých rostlin. Hlavní kořenící látky jsou silice, hořčiny a třísloviny. V prvé řadě je koření používáno na dochucování jídla. Zapomíná se však, že koření má pro svůj původ různé blahodárné účinky na náš organismus. Například zázvor, ten bývá častou součástí kořenících směsí. Dodá masu příjemný aromatický a hřejivý říz. Navíc je protizánětlivý a podporuje imunitní systém. Nebo takový kajenský pepř, který dá jídlu pikantní chuť, a přitom je účinný při prevenci srdečních chorob, detoxikuje organismus a podporuje trávení. Zajímejte se a starejte se o přírodu, je toho mnoho, co se od ní můžete naučit.

Napsat komentář