8 chytrých rad pro řidiče a majitele aut

driving-2732934_960_720

Auto je nejoblíbenějším dopravním prostředkem a mnozí z nás si jej vybírají opravdu pečlivě. Rozhodně by mělo splňovat alespoň standardní požadavky, dopravit nás na místo určení, poskytnout nám bezpečí a zároveň zajistit pohodlí a komfort. Víte o autě všechno? Inspirujte se radami, o kterých mnozí řidiči ani netuší.

1) Věděli jste například, že v autě byste neměli být přisunutí úplně k volantu a být tak blízko přednímu sklu? Zároveň byste neměli být ani úplně vzadu a sedět jako doma v pohodlném křesle. Nevhodná pozice dokáže ovlivnit správné ovládání volantu, pedálů a také řazení. Z nesprávného sezení vás může bolet také krční páteř nebo nohy, kterými ovládáte pedály.

2) Od svého auta mějte vždy náhradní klíče. Každému se může stát, že klíč od auta ztratí, zlomí nebo si ho například zabouchne v autě. Nechte si vyrobit duplikát a ten doma uschovejte pro tyto případy. Samozřejmostí je výroba autoklíče s imobilizérem, která už dnes není ničím zvláštním a nemožným.

3) Péče o auto je velmi důležitá. Čím více o něj budete pečovat, tím lépe a hlavně také déle vám bude sloužit. Zajímejte se o stav pneumatik, nezanedbávejte opravu řídící jednotky, správnou funkci brzd a také nezapomínejte včas měnit olej. Ten by se měl měnit podle typu motoru a olejové náplně, jednou za 10, 15 anebo 20 tisíc kilometrů.

4) Ideální rychlost jízdy se pohybuje na hranici dovolené rychlosti. Je samozřejmostí, že na rovné a přehledné silnici, kde je to dovoleno, nemusíte jet třeba šedesátkou nebo sedmdesátkou. Jízdu však vždy přizpůsobte povrchu vozovky, počasí a okolním vlivům. Neřešte příliš řidiče za sebou ani před sebou a zbytečně se nerozčilujte. Věnujte jim pozornost, jen co se týče bezpečí – pokud jedou příliš pomalu, předjeďte je, pokud naopak příliš rychle, tak jim klidně uvolněte cestu.

5) Velmi důležité je také zabezpečení vozidla. Ať už jej necháváte stát před domem nebo na parkovišti, jedná se o váš majetek, který vás nestál malé peníze a rozhodně se tak vyplatí investovat do vhodného alarmu. Montáž autoalarmu zabezpečí vůz proti zlodějům. Stejně vhodné je i doplnění dálkového ovládání centrálního zamykání, které slouží nejen k ulehčení a zvýšení pohodlí, ale také k zabezpečení auta.

6) Možná jste už slyšeli, jak nebezpečné může být v autě ručkování na volantu. Tento neduh je nejčastější u mladých řidičů a začátečníků. Jedná se o otáčení volantu trhavým pohybem a oběma rukama. Vždy se před zatáčkou zamyslete, jak budete volantem točit a točte plynule, pomocí přechytávání rukou.

7) Pokud se chcete seznámit s autem i v nenadálých situacích, vyzkoušejte školu smyku. Zde se můžete naučit rychlou a plynulou jízdu, a také jak se chovat v nenadálých či kritických situacích. Škola smyku vás naučí jezdit na vodě, namrzlé vozovce, špatně značené silnici nebo v ostrých zatáčkách.

8) V současné době má většina aut imobilizér, který slouží ke zvýšení zabezpečení auta a má na starost ovládání celého systému. Někdy však dokáže imobilizér pořádně potrápit a může se stát, že znepříjemní užívání auta i svému majiteli. V takovém případě se obraťte na specializovaný servis, kde vám imobilizér deaktivují, odblokují a opraví

Napsat komentář