4 rady, jak nejlépe hledat investiční byty na prodej

Ať už máte v plánu hledání nového vysněného bydlení, nebo hledáte vhodnou příležitost pro investici do nemovitostí, základním předpokladem výhodné koupě je objevení toho správného inzerátu. S několika triky a radami se o nových nabídkách dozvíte přednostně, což může znamenat důležitou výhodu. V článku najdete 4 tipy pro úspěšné hledání bytu ke koupi.

Sledujte správnou stránku s nabídkami

Koukat pouze na jeden realitní portál často nestačí, protože někteří makléři vkládají nabídky na byty na prodej i jinam. Z toho důvodu je lepší sledovat komplexní realitní server sdružující více inzerátů na jednom místě. Díky tomu si jednoduše vyberete lokalitu a typ nemovitosti, o jakou máte zájem, a prohlédnete všechny aktuální inzeráty. Rychle, pohodlně a hlavně přehledně projdete aktuální byty k prodeji. Vyplatí se pravidelné sledování klidně každý den.

Pro opravdu čerstvý přehled o novinkách si zapněte funkci odesílání novinek, případně sledování pomocí RSS. Jakmile se objeví nová nabídka, která by vás mohla zajímat, přijde vám včas upozornění.

Reagujte rychle

A co dělat, když zahlédnete prodej bytu, který vám přijde zajímavý? Rada zní jednoduše. Hned volejte, zjistěte si více informací, případně si rovnou domluvte osobní prohlídku. Možná se tak totiž dostanete na první místo pomyslného pořadníku, což může znamenat, že se vám koupě nemovitosti podaří.

V rámci rychlé reakce se snažte upřednostnit spíše telefonický hovor. Až v případě, kdy to makléř nezvedá, zvolte SMS zprávu, případně kontakt pomocí e-mailu.

Zjistěte si důležité detaily před prohlídkou

Když budete u telefonování a domlouvání osobní prohlídky, zjistěte si některé důležité informace, které mohou rozhodnout o tom, jestli pro vás bude nemovitost stále zajímavá. Konkrétně jde například o typ vlastnictví v případě bytu, případně existence věcných břemen na nemovitosti, které mohou bránit financování pomocí hypotečního úvěru.

Dále se zajímejte také o výši měsíčních poplatků za energie a do fondu oprav. Důležitá může být také informace, od kdy je byt či dům k nastěhování a zda zůstane nějaké vybavení. Ideálně před prohlídkou také nahlédněte do volně přístupného katastru nemovitostí, kde vyčtete majitele nemovitosti a případně zjistíte, jestli zde není určitá právní vada. S těmito údaji zvýšíte šanci na zakoupení bytu podle vašich představ.

Mějte předjednané financování

U hodně nabídek záleží na rychlosti. Mějte připravené dostatečné finanční prostředky pro složení rezervačního poplatku, který může tvořit až 10 % kupní ceny nemovitosti, takže jde klidně třeba i o 200 tisíc korun. Zároveň je dobré mít přehled o plánovaném financování a ideálně přímo předschválenou hypotéku do určité částky. Máte pak víceméně jistotu, že záloha nepropadne kvůli nezískání úvěru. I tak ale buďte opatrní, protože bankovní odhadce může nemovitost ocenit menší částkou.

Napsat komentář