Vitamin D a K fungují v synergii, doplňujte je společně

Toužíte po zdravých kostech? Pak nestačí zařadit do stravy mléčné výrobky kvůli vápníku. Kromě vápníku jsou pro kosti velmi důležité také vitamíny D a K, konkrétně vitaminy D3 a K2. Máte jich ve stravě dostatek?

Vitaminy D3 a K2 podporují snadné vstřebávání vápníku a vznik kostní hmoty, zabraňují kalcifikaci (zvápenatění) tepen. Vlastně vám tedy udržují zdravé kosti i srdce. Samostatně K2 reguluje srážení krve a D3 podporuje imunitní systém a svaly.

Bez D a K je vápník nahraný

Jsou-li tedy vaším cílem zdravé kosti, měli byste přijímat jak vápník, tak vitamíny D a K. Bez D3 a K2 by vápník nemohl vykonávat svou práci. Vitamin D se totiž postará o jeho vstřebávání a K pomáhá aktivovat protein osteokalcin, který vápník ukládá do kostí. Četné výzkumy toto potvrdily a zároveň prokázaly, že konzumovat vitamin D samostatně nemá takové účinky jako přijímat ho společně s K. Kromě toho se s přibývajícím věkem snižuje schopnost syntézy vitaminu D, takže stoupá potřeba jeho doplňování.

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?

Získat vitamin D v dostatečném množství z potravy je poměrně obtížné, obzvlášť v typickém českém jídelníčku. Déčko se totiž vyskytuje v tučných rybách (makrela, losos, tuňák), rybím tuku, játrech, vaječném žloutku či mléce. Přitom třeba ve žloutku ho není zrovna moc.

Ani s K2 to v potravě není příliš slavné. Vyskytuje se ve fermentovaných potravinách, jako jsou kysané zelí, dlouho zrající sýry, fermentované sójové výrobky. Najdete ho i v másle, smetaně, žloutku, husím a kachním sádle či červeném mase.

Napomoci mohou doplňky stravy

Výše uvedené potraviny netvoří zrovna běžnou součást vašeho jídelníčku? Nic se neděje. Vitamín K2+D3 najdete například v sortimentu českého výrobce Naturvita. Je novinkou v jejich nabídce a koupíte ho například v e-shopu Gigalekarna.cz. V balení je 60 tablet, které vám vystačí na dva měsíce, užívá se jedna tableta denně.

Napsat komentář