Bez čeho se neobejde žádný diabetik? Není to pouze o inzulínu

Diabetes se řadí mezi nejčastější dlouhodobá onemocnění v Česku. Česká republika dokonce drží smutný primát v celé Evropě – a to v poměru pacientů trpících diabetem na počet obyvatel. S tímto onemocněním se potýká více než 900 tisíc obyvatel, přičemž toto číslo stále stoupá. Možná to tedy ještě nevíte, ale i ve vašem kruhu přátel nebo mezi rodinnými příslušníky můžete mít jednoho diabetika. V následujících řádcích vám proto vysvětlíme, co takový diabetik vlastně potřebuje na denní bázi.

Jak to s cukrovkou vlastně je?

Než začneme s výpisem samotných pomůcek, pojďme si nejprve ujasnit několik detailů. Není totiž Diabetes jako Diabetes. Začnete-li hledat na vlastní pěst, brzy zjistíte, že se toto onemocnění dělí na dva typy. 2. typ se zpravidla vyznačuje „lehkým průběhem“. Slinivka zpravidla nezvládá produkovat dostatek inzulínu, to je ovšem možné v některých případech kompenzovat vhodnou dietou a léky. Lidově je označována jako stařecká cukrovka a trpí ji suverénně nejvíce lidí.

O něco menší skupinu pak tvoří pacienti s Diabetem prvního typu. Ten už bohužel není možné léčit jinak než pravidelným přísunem inzulínu v dávkách určených ošetřujícím lékařem. A to buďto s pomocí inzulínového pera, případně s inzulínovou pumpou. Druhá možnost může být pro některé pacienty pohodlnější, protože si nemusí sami píchat inzulín ani pravidelně měřit hladinu cukru v krvi.

Bez glukometru ani ránu

A jeho měření nás přivádí k první pomůcce, bez které se neobejde opravdu žádný diabetik. Jde o glukometr. Ten se od prvotní diagnózy prakticky stane jeho nerozlučným parťákem. Slouží k rychlému a spolehlivému ověření aktuální hladiny cukru v krvi. Buďto na základě pravidelného měření za účelem prevence, nebo v případě problémů.

Jestliže si pacient dává na své zdraví pozor, moc často k nim nedochází. Hypoglykémie a hyperglykémie ovšem neodmyslitelně patří k životu každého diabetika. Co však tyto výrazy znamenají? První jmenovaný výraz označuje nízkou hladinu cukru v krvi. Pacientům při ní hrozí bezprostřední nebezpečí, když tento stav ignorují a cukr okamžitě nezvýší. Nízká glykémie totiž může způsobit stavy zmatenosti, bezvědomí a v krajních případech i smrt. Hyperglykémie je nebezpečná spíše z dlouhodobého hlediska. Pokud jí ale diabetik nevěnuje pozornost, následky pocítí taktéž velice rychle. Vysoký cukr tak často přichází přestrojený za časté močení a někdy způsobuje i krátkodobé zažívací problémy.

Sladkost – největší přítel diabetika

Jednou z nejdůležitějších věcí pro každého diabetika je přístup k něčemu sladkému. Šťáva, sladký nápoj, sušenky – na tom prakticky nezáleží. Když dojde k výše zmiňované hypoglykémii, je potřeba dostat cukr v krvi zpět do optimální hladiny. A toho je možné dosáhnout pouze tak, že jej pacient do sebe dostane z jídla. Díky tomu předejde zbytečným problémům i případné hospitalizaci.

A co jehly?

V různých podobách se s jehlou setká každý diabetik, i když ne každý potřebuje vyloženě Inzulínové jehly. Jak jsme zmínili už na začátku – spoustě pacientů pouze stačí dodržovat vhodnou dietu a brát předepsané léky. Tímto způsobem mnohdy mohou svoji nemoc úplně zkrotit a zase začít žít normálně. Bez jehel se však neobejde člověk, který trpí diabetem prvního typu.

Inzulínové jehly sice proplácí zdravotní pojišťovna, někdy ovšem můžete narazit na problémy. A to buďto s jejich nedostatkem na vámi vybrané lékárně, ale také nevhodnými velikostmi. Pokud se chcete těmto potížím vyhnout, pak nakupujte jehly na eshopu Dialekarna.cz. Právě tady najdete široké spektrum velikostí pro různá inzulínová pera za příznivé ceny. K jehlám pak můžete připojit například šetrnou kosmetiku, testovací proužky se zbrusu novým glukometrem a další zboží. Nebo si pořiďte něco úplně jiného. Na Dialekarna.cz najdete spoustu zajímavých produktů, které přijdou vhod každému diabetikovi.

Napsat komentář