Buďte pravým gentlemanem díky stylovým hodinkám

Hodinky mají v mužském světě specifické postavení. Proč jsou pro muže výjimečné a jak si vybrat ty pravé?

Podle čeho vybírat pánské hodinky

Hodinky představují jednu z mála možností, jak se i muž může zdobit šperkem. Odrážejí tak osobnost svého nositele, jeho vkus i smysl pro detail.

Jednoznačně jsou hodinky, a to nejen ty pánské, symbolem sociálního statusu. Reprezentativní charakter mají samozřejmě i dámské hodinky. Na společenské postavení muže však bývá stále kladen zvláštní důraz. K sebevědomému a ve svém oboru úspěšnému muži zkrátka patří značkové hodinky.

Jak si počínat při nákupu? S pánskými hodinkami je to podobné jako s parfémem. Oboje musí odpovídat dané situaci a osobnosti svého nositele.

Rozhodující bude několik základních parametrů:

Analogové nebo digitální

V první řadě se tak budete rozhodovat podle toho, zda upřednostníte hodinky analogové nebo digitální. Klasické analogové hodinky jsou vybaveny hodinovou, minutovou, případně i sekundovou ručičkou. Toto provedení bývá stále konkrétně v Česku preferováno.

Digitální hodinky zobrazující čas na displeji nelze zcela zavrhovat, záleží na osobních preferencích. Možná je i kombinace, kdy mají hodinky jak displej, tak i ručičky.

Strojek

Nejdůležitější součástí hodinek je strojek, nazývaný též kalibr nebo mechanismus. Prakticky se můžete setkat se třemi typy.

První verzí jsou hodinky mechanické neboli ručně natahované. Tyto hodinky nemají žádnou baterii a poznáte je i navenek podle plynulého chodu vteřinové ručičky. Musíte je pravidelně natahovat. Druhou možnost představují hodinky mechanické natahované automaticky. Jsou konstrukčně podobné ručně natahovaným hodinám. Jsou opět bez baterie, ale natahovat se už ručně nemusejí. Mechanické hodinky obojího typu upřednostňují hlavně nositelé klasicky smýšlející, kteří mají rádi kvalitu a dobré řemeslo. Poslední variantu reprezentují hodinky quartzové. Jejich výhodou je to, že jsou přesné a nemusíte se jim téměř nijak věnovat.

Provedení tahu

Provedení tahu neboli řemínku je důležité nejen z pohledu designu, ale i kvůli odolnosti a životnosti. Standardem je chirurgická ocel, a to nejlépe ta s označením 316L. Její výhodou je to, že nezpůsobuje alergie.

Z dalších materiálů lze zmínit lehký a odolný titan nebo vysoce pevný karbon. Samostatnou kapitolu představují řemínky vyrobené z drahých kovů, zejména pak ze zlata. U kvalitních značkových hodinek se setkáte i se řemínkem z pravé kůže. Z dalších materiálů lze jmenovat pryž, textil nebo silikon.

Funkce

Muži si zpravidla potrpí na technologie. Proto jim hodinky nabízejí běžně mnohem víc než pouhý ukazatel času.

Prakticky samozřejmostí by měla být voděodolnost. Běžné hodinky by neměly s vlhkostí být v kontaktu vůbec. Aby jim voda neuškodila, musí u nich být uveden údaj v metrech nebo tlak v atmosférách (atm) či barech (bar), abyste dokázali určit, do jakých podmínek jsou vhodné.

K dostupným funkcím patří dále například datum a kalendář, stopky, alarm či upomínka, barometr a kompas. Samostatnou kapitolu tvoří chytré hodinky s funkcemi jako měření tepu.

Napsat komentář