Spořit, nebo investovat? Tipy, jak zhodnotit své peníze

I přesto, že inflace s každým měsícem pomalu klesá, peníze na našich účtech nám pomyslně ujídá i nadále. Aby peníze neztrácely hodnotu a my si zajistili finanční polštář pro nenadálé případy, nebo jen proto, abychom se v budoucnu měli lépe, je dobré vědět, jak své úspory zkrotit. Zjistěte, zda se vyplatí spořit nebo investovat. A jak případně na to.

Spořicí účty nechte pro rezervu

I když mnoho bank nabízí relativně příjemné úrokové sazby na spořicím účtu, vysoké zisky z nich nečekejte. Spořicí účty využívejte spíše pro tvorbu rezervy, ne pro spoření.

Rozbité auto, oprava pračky nebo nová lednice — nikdy nevíte, kdy se peníze budou hodit.

Velkou výhodou spořicích účtů je, že peníze máte vždy u sebe. A navíc se zhodnocují alespoň v jednotkách procent.

A jak jsou na tom spořicí účty českých bank v říjnu 2023?

Nejvyšší úrok na spořicím účtu nabízí MaxBanka, a to s úrokem 6,01 % pro všechny bez podmínek. Úrok 5,5 % nabízí Fio banka nebo mBank.

Vyplatí se ještě stavební spoření?

Státní příspěvek 2 000 ročně ještě láká zájemce o stavební spoření. I v dnešní době stále mnoho lidí takzvané stavebko využívá. Třeba jako spoření pro děti. Díky státnímu příspěvku bylo zhodnocení úspor v minulosti mnohem zajímavější, než kdejaký spořicí účet.

Brzy to však nemusí platit. Od nového roku se státní příspěvek sníží na 1 000 Kč.

Výhodou stavebního spoření je zmíněný státní příspěvek a výhodnější úrokové sazby.

Nevýhodou zase to, že peníze můžete vybrat nejdříve po 6 letech a oproti jiným možnostem, jak peníze zhodnotit, je výnos nízký.

Investice do zlata

Investice do zlata slouží primárně jako protinflační nástroj. Nečekejte proto vysoké výnosy. Velkou výhodou však je, že má historicky velmi dobrý trend a pořídíte ho již od pár set korun. A to jak na burze, tak v podobě slitků či mincí.

Investiční fondy

Cestou, jak své peníze co nejlépe zhodnotit, jsou investice. Kouzlo investic totiž spočívá ve spojení času a složeného úročení.

Jednou z možností, kam své peníze investovat, jsou takzvané investiční fondy.

Investiční fondy jsou skvělou volbou pro ty, kteří s investicemi začínají. Díky nim můžete investovat do nemovitostí i akcií.

Považují se spíše za konzervativní typ investice. Jde o kolektivní formu investování, kdy společnost získává finance od investorů, které pomocí svých odborníků investuje dál. Každý investor má nárok pak na podíl na zisku.

Investiční fondy mohou mít různá zaměření, a to podle toho, do čeho daná společnost investuje. Jsou to například:

  • Akciové fondy,
  • dluhopisové fondy,
  • komoditní fondy
  • nebo nemovitostní fondy.


Výhodou je relativně dobrá dostupnost i pro drobné investory. Investovat můžete obvykle od pár set korun. Počítejte však s drobnými poplatky za správu fondu.

Výběr fondů je v České republice opravdu velký. Je tedy určitě dobré, poradit se s odborníkem, který má odborné zkoušky a licenci na poskytování investičního poradenství.

Napsat komentář