Divoká semínka

divoká semínka

Divoká semínka – nastartujte svou vitalitu

Každý živý organizmus na naší planetě zajišťuje své přežití různými způsoby. Pro mne jako včelaře je rozmnožování včel spojeno s velkým napětím a fascinací, které předčilo jen narození mých 4 dcer. Magii zrození předchází samozřejmě proces oplodnění, kterého jsou semena, o kterých je zde dnes řeč, nedílnou součástí.

Nechci se zde pouštět do filozofických úvah, jen chci poukázat na možnost využití semen divokých bylin v našem jídelníčku, který, pokud se skládá pouze ze supermarketových potravin, vede dříve či později k nedostatku vitálních látek a následně k riziku vzniku chronických chorob.

Tedy, rozhlédněte se okolo sebe! Příroda nám skýtá velké poklady. Pokud je najdete a naučíte se je využívat, je to jako byste si tiskly vlastní peníze, poněvadž podobné superpotraviny musíte jinak draze koupit.

Kopřivové semínko

Kopřiva ptaří v našem kraji zřejmě k nejznámějším léčivkám. Je to pravděpodobně tím, že kolemjdoucí na sebe upozorňuje svým žaháním, na které několik dalších minut nezapomenete.

Naši předci ale ctili tuto vyjímečnou bylinu a její semena. Jako jedna z prvních jarních bylin je kopřiva nedílnou součástí jarních očistných procedůr při nichž doplňuje vitamíny tolik potřebné po dlouhé zimě ( B, C a E).

V průběhu roku pak dodává tělu potřebné bílkoviny, minerály a vitamíny. Listy a kořeny jsou ingrediencemi tinktur, které svou koncentrací zvyšují účinky byliny. O kopřivě jsem psal již dříve zde.

Více ke kopřivovému semínku

S ubývajícím světlem, od letního slunovratu, jde kopřiva do květu. Nenápadné, křehké hrozny se tvoří pod listy ve vrchní části byliny a jsou plné semen, ketré svým účinkem předčí leckterou drahou superpotravinu. Již před 2000 lety rozpoznali lidé afrodiziakální účinky kopřivových semen. Jak čerstvá tak i sušená semínka mají:
– povzbuzující vliv a působí tak při únavě a snížené výkonnosti způsobené stresem.
– proti artroze
– artritidě
– potížích s prostatou
– zánětech močových cest
– zánětlivých onemocněních střev (Morbus Chron, Colitis ulcerosa)
– pomáhají upravit hladinu krevního cukru
– podporují funkci jater a žlučníku
– jako prevence ledvinových kamenů

Konští handlíři používali semena kopřiv jako doplněk ke krmivu pro lesklou srst a k oživení temperamentu koní. I pro nás je kopřivové semínko vhodné při vypadávání vlasů, zdravou pokožku a zdravé nehty.

Semínka kopřivy obsahují vitamíny A,B,C, a E navíc draslík, vápník, železo, chlorofyl a karotenoidy.

Čas sběru kopřivových semen je od konce srpna do cca. poloviny září. Pokud chcete ochránit své ruce, sbírejte semena v rukavicích.

Konzervace semínek je jednoduchá – rozložte semínka na prostěradlo na slunném místě. Pro uskladnění na zimu se doporučuje čistá vzduchově uzavíratelná sklenice. Chald a tma je samozřejmostí.pokračování zde

Napsat komentář