Na zvýšení imunity platí echinacea

Echinacea-Purpurea

Právě nastává období, kdy se počasí mění jako na houpačce. Chvíli je zima, chvíli praží sluníčko a všichni okolo jsou nachlazení, trpí střevní chřipkou nebo děti ze školy nosí spoustu bacilů. Ne všichni ale poctivě leží nemocní doma, takže je potřeba se obrnit před všemi nežádoucími vlivy a posílit svoji imunitu. Na to platí jedině pestrá strava a spoustu vitamínů. Ne vždy ale do sebe dokážeme dostat, zvlášť teď v předjaří, všechny potřebné látky. Proto je někdy lepší sáhnout po doplňcích stravy. Jedním z nich může být také echinacea, která je v současné době velmi populární a má blahodárný vliv na zdraví.

Echinacea, česky třapatka nachová

Jestliže trpíte kašlem, máte horečku nebo cítíte bolest v krku, je dobré zařadit do svého jídelníčku echinaceu. Odborníci ji doporučují právě při nachlazení a při léčbě horních dýchacích cest. Celkově tato bylina zvyšuje obranychopnost a působí na bakterie a i na některé z virů. Používali ji už v dávných dobách severoameričtí Indiáni, kteří ji přikládali také k zánětům nebo přímo na ránu. Aktuálně je vhodná při léčbě antibiotiky, které dočasně mohou snížit imunitu organismu. Pokud nejste právě nachlazení, ale chcete se nemoci vyhnout, doporučují odborníci echinaceu taktéž jako prevenci.

Kořen, květ i list pomáhají

Z třapatky nachové, jak se někdy echinacee říká, se dá použít zejména její kořen, který se sbírá na podzim. V jeho šťávě jsou látky koncentrované nejvíce. Proto je lepší zvolit si tinkturu, ale stejně dobře poslouží tablety či tobolky. Účinný je rovněž květ a list z této byliny. Z celkové rostliny se dá vylisovat i olej. Nejlepší je podávat echinaceu co nejdříve, jakmile zjistíte příznaky začínajícího nachlazení. Jestliže už nedokáže nemoci zabránit, zmírní alespoň její průběh. Pomoci může i při dalších problémech související s imunitou, jako jsou opary nebo zánět močových cest.

Stačí dvě kapsle denně

Pokud budete echinaceu využívat pravidelně, můžete si tím celkově zvýšit svoji imunitu a všeobecně přispějete k prevenci infekčních onemocnění. Nejsou známé žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Echinaceu můžete užívat například ve formě tablet, třeba doplněk stravy s názvem Echinacea 500 plus. Tady kromě třapatky nachové najdete také extrakt z reishu neboli lesklokorky lesklé, která podporuje přirozenou imunitní obranu organismu, takže má velmi podobné účinky jako echinacea. Pomáhá současně udržovat funkci oběhového systému. V kapslích je obsažen taktéž vitamín C a zinek, které oba dva účinkují na imunitní systém a chrání buňky před oxidativním stresem. Vitamín C má k tomu další výhodu, protože snižuje únavu a vyčerpání. Důležité je podotknout, že zmíněný doplněk stravy není určený dětem do dvanácti let.

Napsat komentář