Představte se zaměstnavateli vzorovým životopisem

životopis

Nezaměstnanost v České republice je aktuálně velmi nízká. Sehnat nějakou práci by problém neměl být téměř pro nikoho. Na skutečně dobrou pracovní pozici avšak nikdy nebudete jediným zájemcem. Správně sepsaný strukturovaný životopis vám pomůže se u vašeho budoucího zaměstnavatele a jeho personalisty dobře zapsat už od úplného počátku.

CV není žádná velká věda

Strukturovaný životopis není školní slohová práce, ale věcný, přehledný dokument. Pokud máte na stole informace o tom, kdy jste kde pracovali, a nemusíte je lovit nikde v paměti, sepsat jej může být záležitost prakticky na několik minut. Pomohou vám s tím i vzory životopisů zdarma, do nichž snadno dosadíte své údaje.

Motivační dopisy nekopírujte

Mnohem větší věda je to s motivačními dopisy. Obvykle jde o text v těle e-mailu, tedy to, co praští personalistu do oka jako první. Protože takových denně přečte několik, nevyplatí se je odněkud kopírovat. Před sepisováním vám nicméně může pomoct prohlédnout i pár ukázek motivačních dopisů – pomohou vám s přibližnou představou.

Motivační dopis by měl být stručný, věcný a měl by vás ukazovat v příznivém světle. Nedělejte z něj výčet toho, co neumíte, ale ani nepopisujte všechny údaje, které se personalista dočte v životopise. Nejlepší bude, pokud vypíchnete své zkušenosti, jež by mohly přijít na nové pozici vhod, a co nejkonkrétněji popíšete vaši někdejší náplň práce. Pokud už z motivačního dopisu bude zřejmé, že jste pro pozici kvalifikovaný, je mnohem snazší zaujmout v životopise dalšími benefity, které můžete firmě přinést.

A hlavně – nikdy nelžete

Lež má krátké nohy. Platí to pro životopis, motivační dopis i vystupování na pohovoru. Dočtete se to i v zásadách psaní životopisu: je namístě se v rámci možností vykreslit v dobrém světle. Nikdy to však nedělejte za cenu lží, které by vám nejen místo nezískaly, ale ještě by poškodily vaše dobré jméno.

Napsat komentář