Automatizace zefektivňuje výrobní procesy a výrazně urychluje výrobu

Technologie hrají v životě jednotlivců i celé společnosti stále významnější roli. Je to zcela logické – lidstvo touží po stále pohodlnějším životě i co největší dostupnosti širokého spektra zboží a služeb. Již od chvíle, kdy se v 19. století začaly v průmyslu masově využívat parní stroje, je značné úsilí věnováno zajištění dalšího rozvoje. A za léta, která od té doby uplynula, dosáhlo lidstvo ohromného pokroku. Cesta do vzdálených zemí je díky letadlům záležitostí hodin, počítače, chytré telefony a internet zajišťují dostupnost informací a možnost spojení s kýmkoli bez ohledu na fyzickou vzdálenost v podstatě odkudkoli. Domácí spotřebiče téměř nepotřebují obsluhu a drtivá většina obyvatel vyspělých zemí má dostatek času i možností k budování kariéry, vzdělávání i zajímavému trávení volného času. To by nebylo možné bez efektivní výroby.

Automatizace výrazně snižuje potřebu zapojení lidského faktoru do výroby

Pro průmyslové podniky, potravinářské závody i další provozy je dnes hlavním klíčem k dosažení úspěchu využívání moderních technologií. Výrobní linky a nejrůznější přístroje procházejí neustálými inovacemi. Počet pracovníků, kteří jsou nezbytní k jejich obsluze, se průběžně snižuje. Ubývá zaměstnanců, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci, na druhou stranu se rozšiřují příležitosti pro operátory výroby, techniky i softwarové specialisty. Zásadní roli hraje proces řízení technologieŘídící systémy zvládají ovládat stále větší počet průmyslových zařízení a procesů prostřednictvím počítačů, snímačů a dalších zařízení.

Jaké jsou přínosy automatizace?

Stroj je při vykonávání rutinních činností výrazně spolehlivější než člověk; ani po dlouhých hodinách se na něm neprojevuje únava a neklesá jeho schopnost soustředit se na detail. Výsledkem automatizace proto je kvalitnější a přesnější výrobní proces. Dochází i k snížení nákladů na lidskou práci, jeden člověk zvládne nahradit i několik desítek zaměstnanců.

Napsat komentář