Cukrovka neznamená konec života

I s diabetem prvního typu s dá žít plnohodnotný život. Jen je zapotřebí dodržovat určitá pravidla.

Diabetes mellitus (cukrovka) 1. typu je hormonální porucha projevující se tím, že slinivka břišní (malá žláza v břiše za žaludkem) neprodukuje hormon inzulín. Ten organismus potřebuje k tomu, aby mohlo vstřebávat glukózu, cukr v trávené potravě, který slouží tělu jako hlavní palivo.

Jak funguje slinivka?

Slinivka břišní pojídle běžně uvolňuje inzulín jako reakci na vysokou hladinu cukru v krvi. A automaticky s tím přestává poté, co se hladina cukru v krvi vstřebá a klesne. O cukrovce 1. typu hovoříme, když slinivka břišní není schopna tento hormon uvolňovat.

Stanovení diagnózy

Diagnóza se stanovuje na základě rozboru krve a moči na zvýšenou hladinu cukru. V moči se také zjišťují ketony, vedlejší produkt metabolismu potravy, které vznikají, když není k dispozici cukr. V některých případech se společně s testem moči provádí krevní test na hladinu glukózy po celonočním půstu, nebo 2 hodiny po jídle.

Léčba diabetu 1. typu

Postižení diabetem prvního typu musí tělu inzulín dodávat. Je velmi důležité, aby vždy dostávali jeho správnou dávku. V případě jejího nedodržení jim hrozí komplikace v podobě hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru), nebo naopak, pokud se inzulínem předávkují, hyperglykémie. Ani jeden ze stavů samozřejmě není žádoucí. Proto je zapotřebí si hladinu cukru v krvi pravidelně měřit speciálními glukometry a monitorovacími pásky.

Speciální dieta a režim

Důležité je také dodržování speciální dietu se správným poměrem cukrů, tuků a bílkovin. A pravidelná strava v podobě třech hlavních jídel a třech menších svačin denně, ideálně ve stejnou dobu. Tento režim bude zárukou stálé hladiny krevního cukru. Všemi příkazy a doporučeními se diabetik zpočátku může cíti zaskočen. Rychle si na ně ale zvykne a nakonec bude je vykonávat automaticky. S cukrovkou se skutečně dá žít, byť s určitými omezeními.

Napsat komentář