Používat antigenní testy má smysl

Onemocnění covid může u každého proběhnout trochu jinak. Někdo ho ani nepocítí, jiní jsou na tom podstatně hůře. A jelikož nikdo neví, jak na virus zareaguje, je potřeba, aby každý dodržoval alespoň základní hygienická pravidla. S jejich pomocí se totiž může šíření čínského viru zpomalit.

Co funguje?

Tím nejefektivnějším a zároveň nejméně dodržovaným doporučením je vyhýbání se kontaktům s ostatními lidmi. To se samozřejmě snadno řekne, ovšem hůře udělá. Když můžete pracovat doma, učiňte tak. Na druhou stranu ne každá profese může své povolání vykonávat ze svého bydliště. A právě na pracovištích, respektive ve školách dochází k největší koncentrací lidí, a tedy i přenosům.

Velmi efektivním se jeví i nošení respirátorů. Zde je podstatné koupit si výrobek, který skutečně funguje. Zapomeňte na levné čínské šunty, které ani pořádně nesedí na obličeji a jejichž ochranný filtr nemusí být vždy stoprocentní. Je daleko lepší kupovat si české výrobky, jež mají vhodnou certifikaci, a které jsou dle všech nezávislých testů vynikající právě také proti virům, a to včetně covidu.

Jako prevence se dají použít i antigenní testy, jež si každý zájemce může koupit v lékárně. Nejsou zrovna nejlevnější, stojí obvykle něco málo přes stovku, nicméně netestujete se každý den. Většina lidí má tyto testy doma jako zálohu, kdyby se jim snad udělalo špatně. V takovém případě je vhodné se ihned otestovat a případně potvrdit či vyvrátit covidovou nákazu.

Jsou spolehlivé?

Žádný test na světě není stoprocentně spolehlivý. Ty antigenní vykazují poměrně dobrou účinnost, když již člověk trpí příznaky. Ideální tudíž je se testovat na vrcholu infekce. V opačném případě mohou ukazovat falešnou negativitu, respektive pozitivitu. Používejte tedy testy ideálně až ve chvílích, kdy vám něco bude.

Jako prevence nejsou zase tak efektivní, i když se takto dají používat a také se tak standardně děje. PCR testy jsou ovšem na daleko vyšší úrovni. Ten si ale doma neuděláte.

Kupujte pouze kvalitní verze

Stejně jako v případě respirátorů, tak ani všechny testy na trhu nejsou stejně kvalitní. Pozor si dávejte hlavně na pochybné e-shopy, jež je prodávají často za až podezřele příznivé ceny. Zde se rozhodně šetřit nevyplatí. 

Testování je nebolestivé

Mnoho lidí mělo před prvním testováním přirozené obavy. Mezi lidmi kolovaly dohady o tom, že testování bolí, případně že si tak může člověk i hodně ublížit. Obojí to jsou nesmysly.

Budete-li se přesně držet přiloženého návodu, není důvod, aby vás cokoliv bolelo. Musíte být samozřejmě maximálně opatrní a nesnažit se strčit si výtěrovou tyčinku až hluboko do dutin. Stačí, když zůstane v nose.

Během náběru ze sliznice otočte několikrát tyčinkou doleva i doprava a vytáhněte. Když vše uděláte, jak se má, sliznice zůstane nedotčena. A i kdybyste ji snad nakonec dokázali nešetrným výtěrem poškodit, nic hrozného se neděje. Maximálně se vám spustí z nosu krev, kterou je potřeba zastavit vatou či papírovým kapesníkem. Nicméně v takovém případě bude nutné použít nový test.

Místo klasického antigenního testu je možné využít i test na sliny. Tam neexistuje žádná pravděpodobnost, že byste snad mohli dojít k nějaké újmě. Počítejte však s tím, že si trochu připlatíte.

Mějte alespoň jeden doma

Každý by měl mít doma alespoň jeden antigenní test. Jedná se o dobrou prevenci. Když se budete cítit nemocní, je dobré si test hned udělat. Bude-li negativní, jedná se pravděpodobně jen o nachlazení. 

V opačném případě je dobré se izolovat a zavolat svému obvodnímu lékaři. Ten vás s největší pravděpodobností pošle na daleko přesnější PCR test, kde se definitivně potvrdí či vyvrátí vaše pozitivita.

Antigenní testy nepatří k nejpřesnějším. Na druhou stranu však dokáží odhalit nákazu v naprosté většině případů přesně, a proto rozhodně není dobré je ignorovat.

Napsat komentář