Tipy, jak doma uspořit za energie

Ještě donedávna většina firem ani domácností účty za elektřinu a plyn příliš neřešily. Cena těchto komodit byla totiž dostatečně nízká na to, aby byla potřeba se tím nějak zásadně zabývat. Dnes je situace diametrálně odlišná a celá řada lidí je kvůli radikálnímu nárustu cen energií pomalu na pokraji chudoby.

Efektivita je zásadní

Než se najdou nové levnější zdroje, nějaký ten pátek to potrvá. Do té doby je dobré řídit se určitými tipy, které mohou pomoci ke snížení nákladů za vytápění, svícení i vaření. Tento druh chování podporují i mnozí velcí hráči na poli energetiky.

Asi nejdál zatím zašla společnost E.ON, která každoročně již po dobu čtrnácti let pořádá soutěž E.ON Energy Globe, jejímž cílem je hledat způsoby, jež vedou k energetickým úsporám ekologickou cestou. Zapojit se může úplně každý.

Osvědčené triky

Není však potřeba čekat na to, až se najde nové řešení. Dnes je potřeba používat ty stávající, která ovšem také docela dobře fungují.

Efektivní úsporou energií je kupříkladu vaření v tlakových hrncích. Jedná se o energeticky šetrný druh nádobí, s jehož pomocí je možné uvařit mnohem rychleji než v tradičních typech hrnců.

Mnohé hospodyňky však mají ostych toto kuchyňské vybavení používat. Obavy, že by snad tlakový hrnec mohl explodovat, samozřejmě nejsou na místě. Dnešní modely mají celou řadu pojistek, které tento scénář vylučují.

Kdo nemá doma papiňák ani jeho koupi neplánuje, může snížit dobu vaření i pomocí pokličky. Proces vaření se tím sice extrémně neurychlí, ale pár minut i wattů se tím uspořit dá.

V kuchyni je možné šetři i jinde, třeba při používání indukčního vařiče, respektive mikrovlnné trouby. Ty se po použití automaticky přepnou do režimu stand-by, kdy sice odebírají jen minimum elektřiny, nicméně pořád jde o ztráty. Po použití těchto elektrospotřebičů je vhodné je vypojit ze sítě.

Napsat komentář