Dřín obecný – Vitamín C

Dřín obecný – Vitamín C

Ke Dřínu se naše rodina dostala relativně pozdě. Zhruba před třemi lety Melanie začala v našem okolí zkoumat vše co roste a upravovat plody tak, aby jsme je mohli mlsat i v zimě a na jaře. Vzniklo tak mnoho marmeládových kreací, omáček, chutney a mnoho dalšího. Pak přišla řada na vitariánskou variantu a dřín dostal u nás svou šanci.

Tento keř kvete zjara mnoha žlutými květy, které poskytují včelám jednu z prvních pastev.. Plody dozrávají od konce srpna do poloviny září. Chuť je u plodů, které nespadnou sami od sebe, velmi trpká, ale s každou další třešinkou si jazyk zvykne a pak chutnají skvěle. Stromy a keře dřínu jsou v ČR chráněnou dřevinou.

S1910002Příroda nám poskytuje vše co ke svému zdraví potřebujeme. Ve svém okolí, pokud tedy nežijeme v zemědělstvím “upravené” krajině, najdeme vše co potřebujeme. Pokud se takto chováme a víme co kde roste můžeme se stravovat podle rady: sezonálně, regionálně a bio. Plané rostliny v našem okolí dávají plody v určený čas a rostou tak říkajíc s námi po celý rok. Většina z nich  zraje bez naší ochranné pomoci (nejsou stříkána a hnojena)  a splňuje tedy kritérium pro bio potravinu.

Dřín jako lék

Vysoký obsah vitamínu C dělá z dřínu superpotravinu. Zde jen několik jeho benefitů pro naše zdraví:

– důležitý antioxidant
– chrání naše cévy před arteriosklerózou
– zlepšuje absorbci vápníku a železa
– reguluje hormonální hladiny
– detoxikuje játra (např. formaldehyd)

Dřín pomáhá při potížích se žaludkem a střevních problémech doprovázených průjmy a záněty. Nálev z kůry pak působí proti průjmům.

Dále podporuje hojení poraněných sliznic, žil a cév. např při gastritidě (zánět žaludku) a křečových žilách. Dlouhodobě užíván (několik měsíců) pomáhá dřín při léčbě celiakie (nesnášenlivosti nebo alergii vůči lepku).

Odvar z kůry, dřeva a listů přidaný do lázně je účinnou technikou při dně (další mocnou bylinou při tomto onemocnění je bršlice více zde)

Vyražte do svého okolí a prozkoumejte jej. Určitě najdete mnoho zajímavého. Pokud chcete vašemu zdraví prospět tak je Dřín obecný dobrá adresa!

Recepty na jeho konzervaci najdete na YouTube kanále Síly pro život.

 

www.silaprozivot.comNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top