Rooibos – zdraví v každém šálku

čaj

Čaj, který vás očaruje nejen svou chutí, ale i účinky a absencí kofeinu, tak bychom mohli definovat Rooibos. Nápoj připravovaný z listů keře Čajovec kapský nebo také Aspalathus linearis, často se dochucuje medem, vanilkou nebo různými druhy ovoce, jako je například broskev. V Africe jej domorodci zase pijí s cukrem a mlékem.

Původ a pěstování čaje Rooibos

Tento zázračný čaj pochází z Jižní Afriky, severně od Kapského města. Domorodci a starousedlíci jej už odedávna používali na léčení nejrůznějších neduhů. Jedním z problémů byl značný úbytek minerálů kvůli pocení a zrychlená látková výměna. Domorodci čaj pili, aby zvýšili svoji výkonost a úbytek minerálů, tím se také snížila pravděpodobnost svalových křečí. Díky tomu je čaj vhodný pro sportovce, fyzicky těžce pracující lidi a také například pro těhotné a kojící ženy. Dá se říci, že čaj může nahradit tzv. isotonické nápoje. Tyto výše zmíněné účinky dělají Rooibos oblíbeným čajem ať již v čajovnách, tak i v obchodech.

Objeven byl původně Křováky, hlavní sklizně lístků pochází každoročně z Cederbergu v Jihoafrické republice. Aspalathus linearis pokrývá planiny tohoto pohoří, původně byl sbírán jen z volně rostoucích keřů a až posledních sto let se dá narazit na plantážeOvšem ani tak se nejedná o žádnou masovou výrobu.

Víte, jak Rooibos správně připravit?

Postup přípravy čaje se nemění již po stovky let. Existuje spousta způsobů, jak jej připravit a žádný není špatně. Přesto je příprava mírně náročnější než u obyčejného čaje v sáčku. Čaj se tradičně luhuje 3-5 minut a je vhodné šálek zakrýt malým talířkem. Doba luhování se dá svým způsobem odvodit i podle toho, jak silné chuti čaje chcete dosáhnout. Zvláštnosti tohoto čaje je to, že Rooibos nezhořkne ani po úplném vychladnutí nápoje. Tento čaj je podle tradic podáván i s mlékem. Mléka však musí být přiměřeně, aby nebyla potlačena typická chuť Rooibosu.

Oproti černému čaji Rooibos neobsahuje kofein. Pokud tedy z různých důvodů kofein odmítáte, rozhodně sáhněte po tomto kouzelném červeném nápoji!

Napsat komentář